wiki.Ömans.se

Sockenkatalog för släktforskare

Användarverktyg

Webbverktyg


xfiles:juridik:tingsrätt

Skillnader

Här visas skillnader mellan den valda versionen och den nuvarande versionen av sidan.

Länk till den här jämförelsesidan

Börjar medFöregående version.
Nästa version.
Föregående version.
xfiles:juridik:tingsrätt [2024/04/18 14:57] – ↷ Sida flyttad från text:juridik:tingsrätt till xfiles:juridik:tingsrätt Björnxfiles:juridik:tingsrätt [2024/04/21 23:50] (aktuell) – [Tingsrätt] Björn
Rad 1: Rad 1:
 ====== Tingsrätt ====== ====== Tingsrätt ======
-**[[wpsv>Tingsrätt]]** är en domstol med första instans och allmän underrätt i både Sverige från 1971[1] och i Finland från 1 december 1993. Även i Norge har det norska tingrett från år 2002 ersatt de tidigare byrett och herredsrett. I Danmark har man en motsvarande underrätt som heter byret. +**[[wpsv>Tingsrätt]]** är en domstol med första instans och allmän underrätt i både Sverige från 1971 och i Finland från 1 december 1993. Även i Norge har det norska tingrett från år 2002 ersatt de tidigare byrett och herredsrett. I Danmark har man en motsvarande underrätt som heter byret. 
  
 ===== Historik ===== ===== Historik =====
-Tingsrätterna som instiftades i Sverige 1971 ersatte [[xfiles:juridik:häradsrätt|härads-]] och [[text:juridik:rådhussrätt|rådhusrätterna]]. Rådhusrätterna fanns då i 27 av landets större städer, medan de övriga städerna låg under häradsrätterna (häradstingen). De senare fanns utspridda på landsbygden. Därmed var de första rättsinstanserna lika över hela landet.+Tingsrätterna som instiftades i Sverige 1971 ersatte [[xfiles:juridik:häradsrätt|härads-]] och [[xfiles:juridik:rådhussrätt|rådhusrätterna]]. Rådhusrätterna fanns då i 27 av landets större städer, medan de övriga städerna låg under häradsrätterna (häradstingen). De senare fanns utspridda på landsbygden. Därmed var de första rättsinstanserna lika över hela landet.
  
 År 1995 fanns 96 tingsrätter i Sverige. Sedan 1999 har antalet skurits ned betydligt till dagens 48 (hösten 2010), och antalet förväntas på sikt vara nere i cirka 40 stycken totalt inom hela landet. Främst försöker man koncentrera tingsrätterna till residensstäderna i mindre län samt till de större städerna. År 1995 fanns 96 tingsrätter i Sverige. Sedan 1999 har antalet skurits ned betydligt till dagens 48 (hösten 2010), och antalet förväntas på sikt vara nere i cirka 40 stycken totalt inom hela landet. Främst försöker man koncentrera tingsrätterna till residensstäderna i mindre län samt till de större städerna.
xfiles/juridik/tingsrätt.1713445052.txt.gz · Senast uppdaterad: 2024/04/18 14:57 av Björn